• 1.Je anketa opravdu anonymní?
    Studentská předmětová anketa je anonymní. Student zadává odpovědi uvnitř autentizované části Informačního systému is.praguecityuniversity.cz. Identita odpovídajícího – jeho jméno, učo, či jiný osobní údaj – se nikomu nezveřejňuje.

    Toto řešení přináší pohodlí odpovídajícím (nemusí si nikde vyzvedávat např. určité heslo k anketě, pamatovat si jej ap.) a zároveň umožňuje implementovat vlastnosti ankety, které jsou pro školu velmi užitečné: systém ví, kdo již na anketu odpověděl a v jakém rozsahu, čili může např. na titulní straně vyzývat opozdilce k odpovězení, či povolit přístup k výsledkům ankety pouze tomu, kdo loni odpověděl. Vhodná motivace odpovídajících je klíčová pro dobrou návratnost ankety.

    Respondenti se anketě věnují, pokud naznají, že je to pohodlné, přínosné a bezpečné. Proto provozovatelé systému považují za důležité podrobněji pojednat o otázkách anonymity ankety. Anonymita je zaručena rozhodnutím vedení školy. Vedení školy si váží práce vložené studenty do zpětné vazby a zakazuje pracovníkům provozovatele systému komukoliv identitu odpovídajících sdělovat. S osobou z týmu provozovatelů systému, která by tento zákaz porušila, by bylo zavedeno šetření s pracovně právními důsledky.

  • 2.Je identita odpovídajícího naprosto nedohledatelná?
    Všechny operace prováděné v Informačním systému se zaznamenávají, takže při vynaložení námahy správců systému je možné odpověď dohledat. Bylo by možné koncipovat anketní systém jinak? Snažit se provozovat zcela nedohledatelné odpovídání by teoreticky bylo možné, ale vývoj a provoz takového systému by byl velmi neekonomický. Naprosté utajení internetového provozu – neevidování přístupu na stránky IS z konkrétní IP adresy počítače ap. – je složité. Vynaložit prostředky na vývoj systému s prokazatelnou nedohledatelností identity odpovídajícího nicméně v prostředí vysokoškolské ankety nemá význam. Odpovídající – studenti – by totiž stejně museli provozovatelům uvěřit, že systém ankety je technicky provozován nedohledatelně tak, jak je jim tvrzeno, tj. že v žádném kroku není možné, aby byla poznačena navíc nějaká informace vedoucí k možnému dohledání identity. Situace by tedy byla velmi obdobná, jako je nyní: student může/musí garanci systému uvěřit. Identita odpovídajících nebude nikdy nikomu sdělena, protože to svým rozhodnutím garantuje vedení školy.


Nenašli jste odpověď? Pošlete nám svůj dotaz na pcuis(zavináč/atsign)fi(tečka/dot)muni(tečka/dot)cz.